Buz Gibi Ama Çok Sıcak: Prag, Çek Cumhuriyeti

Güzelliğiyle dillerden düşmeyen Prag ile sonunda buluştuk! Mevsim olarak harika bir seçim yaptığımı söylemeden geçemeyeceğim. Prag’a Kasım’da gitmek yürek ister arkadaşlar. Neyse ki bende fazlasıyla varmış 😋 Çünkü gittiğimde hava 0 dereceydi! Tabii bu sadece görülen, hissedilen -10 falan. Yani buradan çıkaracağınız sonuç: kışın gitmeyin. Bu arada ben asla pişman değilim, tam yılbaşı dönemine de denk geldiğim için her yer cıvıl cıvıldı aslında ama yine de baharda gelmek daha güzel olabilir.

Prag hakkında bazı detaylar;

 1. Para birimleri euro değil, Çek Kronası’dır. 1 Euro = 26 CZK etmektedir. (Kasım 2018)Bu kısımda küçük bir not ileteceğim. Şehirdeki döviz bürolarında inanılmaz bir komisyonculuk durumu var. Aslında resmen soygunculuk! Özellikle havalimanında lütfen büyük miktarda para bozdurmayın.Yüzde 15’lere varan komisyon alıyorlar. Ulaşımınıza yetecek kadar bozdurun. (Örneğin 10 eur) Bu size yetmez, daha çok bozdurun gibi cümlelerle ikna etme yöntemleri deniyorlar. Kanmayın!Şehir merkezine gelince de %0 KOMİSYON yazan dükkanları bulun ve oralardan bozdurun. O günün kuruna kendi telefonunuzdan bakın. 1 euro = 26 czk. Bunun altına sakın ama sakın bozdurmayın.

   

 2. İstanbul’dan direkt uçuş bulunmaktadır ve 2,5 saat sürmektedir.
 3. Resmi dilleri Çekçe’dir ve halkın büyük bir çoğunluğu ingilizce bilmemektedir.
 4. Prag Türkiye’den 2 saat geridedir.
 5. Schengen bölgesine dahildir, bu nedenle vize almanız gerekmektedir.

 

Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında: 

Prag’ta sadece 1 tane havalimanı olduğu için şanslıyız. Ben Pegasus ile uçmuştum. Pegasus Terminal 1‘e iniyor. Şehir merkezine ulaşım için belediye otobüsleri de var fakat benim önerim Airport Express’i kullanmanız yönünde olacak. Pasaport işlemlerinden sonra “F kapısından” çıkınız. Airport Express durağını karşınızda göreceksiniz. Araçlar yarım saatte bir kalkıyor. Gece 23:00’e kadar hizmet veriyorlar. 60 czk karşılığında en son durak olan tren istasyonuna geliyorsunuz. Zaten Prag’ın kalbi buradan başlıyor diyebilirim. İstediğiniz yere aktarma yapabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım Hakkında:

Resmin üzerine tıklayarak büyük görünüm sağlayabilirsiniz. Bölge olarak Prag 1, en turistik noktalara sahip.

 

Tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Prag’ta da muhteşem bir ulaşım ağı var. Yüksek bir kısmını tramvayların oluşturduğu bu ulaşım ağının haritasını yukarıya bırakıyorum. Ücretler:  Saatlik/Günlük/Aylık/Yıllık ve Bölgesel olarak değişiyor. Makinalara baktığınızda biraz beyniniz yanacak ama çok dert etmeyin, çünkü Prag yürüyerek gezilecek bir şehir. Ben her gün 24 km yürümüşüm 🙂 Bunun için yanınıza oldukça rahat bir ayakkabı almanız tavsiyemdir.

 

 

Yine de gece otele dönerken birkaç kez metroyu kullandığım oldu tabi. Bu arada SAKIN SAKIN biletsiz binmeye kalkmayın, çok ciddi kontrol var. Ben hiç kontrol edilmedim sanırım onlara benzediğim için şanslıydım 🙂 Ama Asyalıları sürekli durdurup bilet sorduklarını gördüm.

Ücretler : 90 dk: 32 czk / 1 günlük: 110 czk / 3 günlük: 30 czk  (metrolardaki makinelerden ya da büfelerden satın alabilirsiniz)

Biletlerinizi turnike girişlerindeki sarı kutuya okutmayı unutmayın, okutmayınca da ceza kesiyorlar.

 

 

Konaklama Hakkında: Şehir nispeten ucuz olsa da konaklama açısından uygun olduğunu söyleyemem. Fakat benim kaldığım hostel müthiş bir konumdaydı ve tertemizdi. Ayrıca son derece konforlu olduğu için de size gönül rahatlığıyla önerebilirim. Buraya tıklayarak hostel sayfasına bakabilirsiniz. 2 gecesi 40 eur’ya kaldım. Prag şehir merkezindeki konaklama seçenekleri çok pahalı, bu yüzden tatilinizden en az 1 ay önce konaklamanızı planlayın.

 

PRAG GEZİLECEK YERLER

 


Old Town ve Astronomik Saat (Staromestske Namesti): Prag’a adım atan tüm turistlerin ister istemez uğradıkları ilk nokta burası. Kalabalığın içine karışınca vaktinizin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz hakkaten. Vakit falan demişken, yakından baktığınızda gerçekten bir görsel şölen diyebileceğimiz Astronomik Saat’in karşısına geçip saat başlarında mekanizmanın etrafındaki figürlerin ahenkli dansına da bakmayı unutmayın. Hatta videoya almayı unutmayın 🙂

 

Ä°lgili resim
Özellikle yazın köprü üzerinde yürümek çok zor oluyormuş, turist akını nedeniyle. O yüzden, Prag ziyareti için ilkbahar ve sonbahar en doğru tercih sanırım.

 

Charles Köprüsü: Gitmeden önce bir arkadaşım, zeynep kaç kere geçeceksiniz o köprüden bir bilsen demişti de inanmamıştım 🙂 Hakkaten günde en az 2 kere geçiyorsunuz. Bu güzel şehri, daha güzel yapan şey kesinlikle köprüleri. Charles köprüsünden ulaşım aracı geçmiyor fakat, diğerlerinden tramvay, otobüs, otomobil gibi araçlar da geçtiği için harika bir atmosferle karşılaşıyorsunuz.

 

Böyle bir manzaranın fotoğraf olarak çok beklendiğini biliyorum 😍

 

Sonbaharın en yakıştığı şehirden biri.. 🍂🍁  Yere düşen yaprakları ülkemizdeki gibi süpürmeyi tercih etmiyorlar (!) ortaya bu harika görüntü çıkıyor işte.

 

Kampa Island: Türkiye’de yeşilsizlikten can vermek üzere olduğumuz için yurtdışına gittiğimde zaman geçirmeyi en sevdiğim yerler genelde parklar oluyor. Buraya da upuzuuun bir yürüyüş sonrasında ulaştım. Aşağıda görebileceğiniz gibi muhteşem bir park olmasının yanında size aynı zamanda muazzam bir Prag manzarası da sağlıyor. Ünlü Çek biralarından birini kapıp, burada dinlenmenizi öneririm.

 

Prag, 2018 Kasım.

 

Prag Kalesi: Ayaklarınıza sular inecek demiştim en başta 🙂 Durmadan yürümeye devam. Bu kez daracık sokaklardan, çok basamaklı merdivenlerden tırmanacağız. Kutsal Roma İmparatorluğuna baya hakimiz tarih derslerinden malum. İşte prag kalesi, o zamanlarda yönetim merkezi olarak kullanılıyormuş. İçerde sizleri St. Vitus Katedrali, St. George’s Bazilikası, Old Royal Palace gibi pek çok nokta karşılayacak.

 • Giriş 350 czk
Prag kalesinden bir manzara.

 

Aziz Vitus Katedrali: Yaklaşık 600 senede tamamlanmış barok tarzını en güzel yansıtan yapılardan birisi. Katedralin içerisinde kraliyet ailesinden bazı kişilerin mezarları da bulunuyor. İçine girip görmenizi tavsiye  ederim. Büyüleyici bir mimari.

Benim de Prag’taki tek pozum burada galiba. Muazzam görüntüsüne böyle şaşkın şaşkın bakarken çekmişler sağolsunlar 🙂

 

Dancing House: Vltava nehri kıyısına manzaralı ünlü binanın geçmişi aslında pek de güzel değilmiş. Zamanında Amerika hava saldırısı sırasında bu bina yıkılmış ve restore edilmesi için 2 mimar görevlendirilmiş. Karı koca olan 2 mimar ortaya bu harika eseri çıkarmışlar. Cam ağırlıklı kısım kadını, diğer kısımlar ise erkeği temsil ediyormuş. Şu an işletmelere yönelik ofis olarak kullanılıyor. Konaklama imkanı da sunuyormuş ama bana dışardan görmek yetti.

 

Açıkçası ben biraz abartılmış buldum burayı.

Prag Ulusal Müze: Ünlü alışveriş caddesi Wenceslas’ın sonunda bulunan (Aslında nereden giriş yaptığınıza bağlı asdfg) ülkenin kültürel, siyasi ve sosyal geçmişine ait detaylı bilgiler barındıran müze gece görüntüsüyle beni baya büyüledi. Eğer ülke tarihine meraklıysanız birçok dilde rehberle gezebiliyorsunuz.

 • Giriş ücreti: 250 czk

Prag Ulusal Tiyatro: Mozart’ın Viyana’dan sonra en sevdiği şehir Prag’mış. Bu nedenle ulusal tiyatroda ayda en az 3 kere Mozart senfonisi oluyormuş. Operadır, baledir efendim tiyatrodur hepsinin adresi burası. Şanslıysanız ücretsiz bir gösteriye de denk gelebilirsiniz. Instagram’da şöyle bir hesap var: Praguetoday

Ben gitmeden önce kendisini aktif olarak takibe almıştım bence siz de alın. Ablamız günlük olarak Prag hayatını paylaşıyor. Nerede beleş etkinlik var? Hava durumu nasıl? Mekan önerisi vs. hepsi bu hesapta. Dolayısıyla ücretsiz bir etkinlik olursa bu hesaptan da bakabilirsiniz.

 

 • Bu arada yolunuz ulusal tiyatroya düşmüşken yakınlarındaki Cafe Slavia’da bir kahve molası vermenizi öneririm. Çok popüler bir mekan olmasına rağmen yer bulmak sorun olmuyor. En azından gündüz öyleydi.
✏️ Nazım’da uğramış…  Adres: Smetanovo nábř. 1012/2, 110 00 Staré Město

Petrin Tepesi: Her yıl 1 Mayıs’ta Pagan kutlamalarının gerçekleştiği bölgedir. Gitmeden önce bloglarda Pagan yazısını görür görmez gözlerim parladı. Çünkü Vikings fan club olduğum için Pagan geçmişine baya hakimim. 1 Mayıs’ta bu kutlamalara denk gelmek isterdim. Kasım ayında ise burada muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Tepeye fünikilerle çıkabiliyorsunuz fakat, en tepeye ulaşmak için 300 basamağı devirmek gerek. En tepeden Strahov Stadyumu,  Açlık Duvarı, Karel Hynench Macha Heykeli gibi yapıları görebiliyorsunuz.

 • Giriş: 120 czk


Benim genel olarak görmenizi önereceğim yerler böyleydi. 2 güne bunları sığdırabildim daha doğrusu. Yeme&İçme olarak farklı bloglarda daha güzel şeyler bulabilirsiniz. Ben değişik lezzetlere çok açık olmadığım için sadece ünlü tatlısı tredelnik ve çek birasını denedim 🙂

Sadece kahvaltı için minnacık bir mekan önereceğim size. Burası benim hostela çok yakındı, jetlag olduğum için sabahın köründe gittim. Şansıma pankekleriyle meşhur olan bir mekanmış burası. Zaman geçtikçe acayip bir sıra oluyor. Pankek severseniz kahvaltı için gidebilirsiniz. Fiyatlar da gayet makul. (muzlu pankek+kahve 200 czk)

Mekan İsmi: Den Noc – Websitesi: http://www.dennoc.cz/

Templova 648/7 | Prague 1, Prag

 

Bira olarak Türkiye’den de bildiğimiz Kozel’in tadına yerinde bakabilirsiniz.

Hediyelik eşya açısından ise anahtarlık, magnet, karpostal gibi  şeylerin yanı sıra kuklalar ve ev apımı çikolatalar çok meşhur. Turistik noktalarda handmade chocolate&cookie yazısını gördüğünüz an dalın içeri! 🙂

 

🍩🍩Geleneksel tatlıları: Tredelnik. Bence çok bir numarası yok, hamur ile tatlı sosların birleşmesi bana çok ağır geldi. Porsiyonu baya büyük olduğu için 2 kişi rahatlıkla paylaşabiliyor.

 

Bütçe bakımından değerlendirme yapmak gerekirse, Prag pahalı bir şehir değil. 2 gece 3 günde ulaşım ve hatrı sayılır bir hediyelik alışverişi (40 eur) yaparak 120 eur hacadım ben.  Bazı fiyatlara örnek vermek gerekirse;

Kahve+Tatlı: Tredelnik: 60-100 czk / Kahve: 70-120 czk / Tatlılar: 50-100 czk

Su: Markette: 35 czk

Bira: Markette: 18 czk / Restoranda: 70-150 czk (boyutuna göre)

Yemek: Kfc menüler:160 czk / Restoranda: 220-300 czk

Kahvaltı: Pankek: 120 czk / Omlet: 89 czk

Sadece en başta dediğim gibi döviz bozdururken kazıklanmamaya dikkat edin. Mutlaka %0 komisyon yazan dükkanlara girin ve bozdurma işleminden önce cep telefonunuzdan kura bakın. Mutlaka oynama oluyor ama en uygun olanı bulmaya çalışın. Bu konuyu ciddiye almalısınız, yoksa çok kazık yersiniz.

 

Hediyelik kuklalar en popüler ürünlerden.

Başka bir seyahatte buluşmak üzere hoşçakalın! 🙂

Zeynep 🌼

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir