Cenneti Yeryüzünde Görmek İsteyenler İçin: Kaş Tatili

Senelerdir tüm ajans tayfasının vazgeçilmez tatil beldesi olan Kaş’a reklamcılığı bırakınca gittim. Bingo! 🙂 Şaka bir yana, bence geç bile kalmışım. Çünkü cenneti ölmeden önce gördüm teşekkür ederim.  Tam 5 gün Kaş’ta konakladık. Her günümüz gerçekten dolu dolu geçti. Kaş büyük bir yer değil ama cidden yapacak çok şey var. Şimdi gelin, biz bu 5 günde neler yapmışız ona bakalım.

 

Kaş’a Ulaşım
En çetrefilli kısımdan başlıyorum, gerisi çok akışkan 🙂 Off Kaş’a gitmek hakkaten zor! Aslında 2 alternatifiniz var. Dalaman ya da Antalya’ya uçmak. Biz Antalya’ya uygun uçuş bulduk o yüzden oraya uçtuk. Ama Kaş Antalya’nın bir ucundaymış biz bunu bilmiyorduk 🙁 İstanbul’dan Antalya’ya 50 dakikada uçtuk ama Kaş’a 5 saatte gidemedik. Dalaman daha yakın oluyormuş benden söylemesi. Ama o da en az 3,5 saat!

1.Rota: İstanbul-Antalya uçuşu. Antalya kart alarak tramvayla otogara geçiş. Otogardan’dan Kaş otobüs bilet alarak (28 tl) 4 saatte Kaş’a ulaşma.
2. Rota: İstanbul-Dalaman uçuşu. Dalaman’dan minibüslerle fethiye üzerinden Kaş’a gelmek. (30 tl) Yaklaşık 3 saat.
3. Rota: Antalya/Dalaman istediğiniz bir havalimanına ulaşım. Oradan da transfer alarak Kaş’a gelmek. (Kişi başı 75-120 tl arası)

Bu 3 alternatif dışında bir de taksi alternatifi var ama gözlerimle görmesem inanmam 500 tl ücret istiyorlar. Alman turist olsam bile vermem!
* İstanbul’dan direkt olarak Kaş’a otobüsle de gidebilirsiniz ama asla önermiyorum 15 saat sürüyormuş. O yollar 15 saat çekilmez!

Kaş’ta Konaklama
İşte Kaş’ın en güzel yanı.. Hiç büyük otel yok! Her yer butik otel, apartlar ya da pansiyonlarla dolu ama asla zincir bir otel grubu göremezsiniz. Biz Booking.com üzerinden sıkı bir fiyat takibi yaparak Hotel Kayahan‘ı tercih ettik. Aşırı memnun kaldık. Gittiğimizde Booking’in komisyon payını da almadılar bizden. Kahvaltı dahil 5 gece kişi başı 300 tl’ye kaldık! Odamız her gün temizleniyordu. Konum olarak her yere çok yakındı ayrıca çok da ilgili personelleri vardı. Vardığımızda otogardan gelip aldılar, dönerken de bıraktılar. Otelin otogara uzaklığı da yürüme mesafesi olarak 10 dakikaydı. Plajlara ise 2 dakika uzaklıkta sadece. Ayrıca akşamları da 25 tl karşılığında açık büfe yemek yiyebiliyorsunuz.

 

kayahan otel ile ilgili görsel sonucu
Kayahan Hotel- Kaş

 

Kaş’ta Görülmesi Gereken Yerler

küçükçakıl beach ile ilgili görsel sonucu

Küçükçakıl Plajı: Burası aslında plaj değil, yanda gördüğünüz gibi sadece ufacık bir kısmında kum saha var ama adı bu şekilde kalmış napalım 🙂 Butik otellerin neredeyse tamamının önünde bulunuyor. Tabii ayrı ayrı işletmeler buraları sahiplenmiş. Biz Sea View Hotel’in şezlonglarını kullandık ama en ünlüsü Derya Beach. Girişte ücret yok ama şezlong kullanımı karşılığında bir şeyler yiyip içmenizi bekliyorlar. Fiyatlar pahalı 🙂 Biz bir kokteyl, bir kola bir de bira tabağına 90 tl ödedik. Ama konfor sonsuz. Dipnot: Küçük Çakıl plajının denizi derin ve soğuk.

büyükçakıl beach ile ilgili görsel sonucu

Büyükçakıl Plajı: Resimlerde görüpte “ay ne kadar güzel su” dediğimiz su var ya, heh işte burası orası. Suyun berraklığını cam gibi görüyorsunuz. Daha sıcak aylarda nasıl oluyor bilemiyorum ama Eylül’de tam kıvamındaydı. 3,5 küçük işletmeye ev sahipliği yapan plaja otelerden ringler kalkıyor ve ücretsiz. Hatta bizi otelden taksiyle aldılar 🙂 Plaja yine giriş ücreti yok, bir şeyler yiyip içerseniz memnun olurlar tabii 🙂 Biz Sun-Set isimli işletmenin şezlonglarına oturduk. 2 tane küçük çocuk tüm gün hizmet etti. Taze sıkılmış portakal suyu 5 lira 🙂 Dipnot: Su gittikçe derinleşiyor ve inanılmaz berrak. GoPro’su olanlar yaşadı.

 

tekne turu ile ilgili görsel sonucu

 

Tekne Turları: Kekova bölgesinin birbirinden güzel koylarında yüzmek istemez misiniz? Bence herkes ister. Kaş merkezde birçok noktada görebileceğiniz tur ofislerinden alabilirsiniz. Bize 80 tl’den kapı açtılar ama pazarlıkla 70 tl’ye aldık. Bu turların 2 çeşidi var. Hareket noktasına biri karadan götürüyor diğeri de denizden. Biz otobüsle olanı tercih ettik vakit kaybetmemek için. Servis tipli araçlarla Kekova’ya kadar gidiyorsunuz ve tur oradan başlıyor. Akvaryum koyu, Esmeralde Koyu, Lacivert Koy, Keçi Adası, Batık Şehir, Simena Köyü gibi birçok yerde yüzme molası veriyor tekne. Ayrıca öğle yemeği de içinde. Çok güzel bir deneyim katılmanızı tavsiye ederim.

 

kaputaş ile ilgili görsel sonucu

 

Kaputaş Plajı: Türkiye’nin Maldivleri diye ilan ediyorum kimse de karışamaz. Kaş’a yaklaşık olarak 20 km uzakta bulunan Kaputaş Plajı nasıl anlatılır yahu, bir harika! Biz Kaş otogardan minibüse binerek gittik. (5 tl) Yol yaklaşık 25 dk sürüyor. Kaputaş’a giriş ücreti yok ama şezlong ve şemsiye almak isterseniz 5’er tl. Bunun karşılığında duş ve soyunma kabinlerinden de yararlanabilirsiniz. Plajda ufak bir işletme de var. Bir sene öncesine kadar yokmuş. Sadece içecek ve dondurma satıyorlar ama 🙂 Yani acıkırsanız aç kalırsınız. Bu nedenle gelirken yemeğinizi de yanınızda getirin. Etrafta alacak da bir yer yok çünkü uçurumdasınız 🙂 Biz gittiğimizde o kadar sıcaktı ki garsonlar kafasını kaldırıp sipariş bile almadılar. Onlar da haklılar tabii. Akdeniz’in neredeyse tamamını gezdim. Akyaka’dan sonra en güzel su burada! Mutlaka ama mutlaka gidin.

patara ile ilgili görsel sonucu

Patara Plajı&Antik Kenti: “Dalgalandım da duruldum, koştum ardından yoruldum.” suya girip çıktıkça bunu söyledim durdum o gün 🙂 Akdeniz’de mi yüzüyorum, okyanusta mı belli değil yahu! Bu nasıl bir dalga. Ayakta duramıyorsun. Patara, Kaş’a 45 km uzaklıkta kalıyor. Kaş otogardan minibüslerle yaklaşık 1 saatte ulaşabiliyorsunuz. (8,5 tl) Patara Antik Kent olduğu için giriş ücretli. 7,5 tl ödüyorsunuz. Ama burada bir saçmalık var. Plaj ve Antik Kent ücretini ayrı tutmuşlar. İkisi de 7,5 tl. Ama plaja giderken zaten Antik Kent’in içinden geçiyorsunuz. Yani bence ayrıca para vermeye gerek yok zaten görüyorsunuz 🙂 Bu arada müze kartı olanlara ücretsiz. Allah’tan benim vardı 🙂 Çünkü 7,5 tl etmez. Bir de içeride şezlonglara para verdiğimizi düşünürsek Patara’da yüzmek baya pahalı! 🙂

Açıkçası birkez gidilecek bir yer. Kaputaş varken ben gitmem ama seveni de çok! Bu Romalılar nerede yaşayacağını biliyormuş vallahi.

 

limanağzı bilal'in yeri ile ilgili görsel sonucu
Bilal’in Yeri, Limanağzı

Limanağzı: Şimdi biz bu limanağzı’na gidemedik ama buranın methini sürekli duyacak, okuyacaksınız. O yüzden benden duymuş olun 🙂 Biz neden gidemedik? Çünkü aşırı yoğun bir programımız vardı gerçekten vaktimiz kalmadı. Buraya Kaş merkezinden minik botlarla gidiyorsunuz. (20 tl) Sabah götürüp akşam getiriyorlar. 3 tane işletmesi varmış ve en ünlüsü Bilal’in Yeri’ymiş o yüzden ben de onun fotoğrafını koydum. Biz gidemedik ama siz giderseniz bilin hani 🙂 Yok böyle hizmet!

 

safari kaş ile ilgili görsel sonucu

Safari Turu&Saklıkent Kanyonu: Coşku coşku, daha çok coşku! Beni bu deniz olayları kesmez biraz da macera lazım diyorsanız o da var üzülmeyin. Sizi sabahın köründe alıp önce jiplerle Safari turuna götürüp kapıştırıyorlar daha sonra da oradan alıp serinlemek için Saklıkent kanyonuna bırakıyorlar. Ben daha önce Saklıkent’e gidip bir güzel ıslandığım için buna gitmedik. Ama bence yapılacak bir şey. Özellikle Safari turu çok zevkli oluyordur eminim. Fiyat olarak sormadım ama Kurban Bayramı’nda giden arkadaşlarım pazarlıkla 50 liraya yapmışlardı. Aşağı yukarı hala böyledir bence de. Yani buradan neye varıyoruz? Kaş’a cebiniz dolu gelmelisiniz 🙂

Genel olarak yapılacak aktiviteler böyleydi. Elbette bunun dışında benim bilmediğim görmediğim başka şeyler de vardır ama bu yazdıklarımla dolu dolu 1 hafta tatil yapabiliyorsunuz. Hatta odanıza döndüğünüzde yorgunluktan berbat halde olma ihtimaliniz çok yüksek. Şimdi gelelim nerelerde yemek yenir kısmına. Bizzat kendi deneyimlediğimiz restoranları yazacağım, çünkü fazlasına lüzum yok.

KAŞ YEME-İÇME REHBERİ

1. Homburger:  En beğendiğimle başlayacağım elbette! Ben burayı gitmeden önce Trip Advisor’da görüşmüştüm zaten. Ama son günün öğlenine kadar maalesef gitmek kısmet olmadı 🙂 En son gün hadi artık şurayı bulalım dememizle gittik. Nasııııllll güzel hamburgerleri var anlatamam. Mekanın minnoşluğundan bahsetmiyorum bile. Tahminlerimize göre abi&kardeş ya da bir çift işletiyor burayı. Çünkü sadece 2 kişi çalışıyor! Kız pişiriyor, erkek dağıtıyor 🙂 Kesinlikle bir öğünü buraya ayırmalısınız. Cheeseburger, Original Frize ve Antalya gazozu üçlemesi tavsiyem!

Fiyatlar: Cheeseburger 19 tl, Frize 6 tl (2kişilik), Antalya gazozu 5 tl. – Hamburgerler; 19-25 tl aralığında.

homburger kaş ile ilgili görsel sonucu

 

2. Üzüm Kızı Meyhane İn, Ruhi Bey Meyhane Out: Burada biraz gerizekalılık yaptığımızı itiraf etmek istiyorum. Biz aslında Üzüm Kızı’na gidip oturduk, sonra mezeleri aşağıdan seçmemizi söylediler ve üşenip mekandan çıktık. Aslında büyük bir aptallık yapmışız çünkü Üzüm Kızı oranın en güzel meyhanseiymiş! Oradan çıkıp Ruhi Bey’e gittik ama siz gitmeyin. Ne mezeler güzel, ne de yemekler. Mezeler diyorum da, meze seçenekleri bile yoktu! O yüzden ne olursa olsun Üzüm Kızı’na gidin. Rezervasyon şart.

Fiyatlar: Eee felekten bir gece çalıyorsunuz sonuçta biraz yüksek! Biz 3 meze, Çömlek Karides, Izgara Levrek, Peynir&Kavun tabağı ve 20 cc’lik rakıya 180 tl ödedik. (Ruhi Bey)

 

üzümkızı meyhane ile ilgili görsel sonucu
Üzüm Kızı Meyhane, Kaş

3. Ehl-i Keyf Kaş:  Ben canlı müzik eşliğinde yemek yemeye bayılıyorum, o yüzden biraz benim zorumla gittik buraya 🙂 Yemekler ortalamayı geçemez. Ben makarna yedim aşırı yağlıydı. arkadaşım da balık çorbası ve sigara böreği tercih etti. Aşırı güzel değil ama 1 gece için müzikle beraber gider.

Fiyatlar: Balık çorbası 9 tl, sigara böreği 11 tl, Bira 14 tl, makarna 22 tl.

 

ehli keyf kaş ile ilgili görsel sonucu
Ehl-i Keyf, Kaş

 

4. Meydan Pizza&Pide Restorant: Adı üstünde işte, tam Kaş meydanda 🙂 Buraya öylesine girdik ama muazzam bir pide yedik. Kuşbaşılı&kaşarlı pideyi sevmeyen varsa ayrılsın sayfamdan 🙂 Harikaydı tadı gerçekten. Zaten genelde hep kalabalık. Servisi de çok hızlıydı. Benden geçer not aldı yani.

Fiyatlar: Pide 19 tl, Bira 12 tl.

meydan restaurant ile ilgili görsel sonucu
Meydan Restorant, Kaş

 

5. Feride Coffee&Waffle&Dondurma: Ben de sınırsız tatlı yiyebilme kapasitesi olduğundan tatillerde veya buluşmalarda insanları “hadi tatlı yiyelim, tatlı TATLIIII” diye zorluyorum 🙂 Çarşıda gezinirken hep önünden geçiyorduk bir akşam dondurma yeme niyetiyle girdik. Dışardan bakınca hoş bir mimarisi olduğu belli ama içeri girince işler ciddiye biniyor. Dekorasyonu harikulade, yerdeki mermerlere aşık olduk resmen! Kahve, tatlı, dondurma konseptli bu tatlış mekanda bir top dondurma kaşıklayın bence!

Fiyatlar: Waffle 19 tl, Dondurmanın topu 3 tl, Sıcak çikolata 8 tl, Expresso vs 8-17 tl arası.

 

feride dondurma ile ilgili görsel sonucu
Fotoğraf Alıntıdır. (The Story of Seven)

 

* GECE EĞLENCESİ İÇİN ÖNERİLER:

Hi Jazz: Sürekli Jazz söyleyen bir grup var. Aşırı eğlenmedim çünkü Jazz müzik sevmiyorum 🙂 Kokteyller 35 tl, biralar ise 14-22 tl arasında.

No 11: 80’ler 90’lar müzik yapıyormuş. Ama biz gittiğimizde dönem bittiğinden kapalıydı 🙁

Mavi Bar: Burada oturup bira içmeden eve döneni dövüyorlarmış. Genelde kalabalık bir mekan. Rock çalıyor daha çok. Ama müzikler hep Spotify’dan! 🙂

Elimden geldiğince kapsamlı olarak Kaş’ı sizlere anlatmaya çalıştım. Bence tatil yapmak için en güzel ay Eylül. Zira, Eylül’de bile hava 30 dereceyken diğer aylarda nasıl sıcaktır tahmin bile etmek istemiyorum. Sakin bir tatil için Eylük ayında Kaş’ı öneririm. Ama hareketli olsun diyorsanız Temmuz, Ağustos en yoğun dönemiymiş. Biraz da bütçe konuşalım derseniz, Kaş gerçekten pahalı. İyi bir tatil için cebinizde akreple dolaşamazsınız maalesef. Günlük ortalama en az 70-100 tl harcama olasılığınız var. Tabii bu size bağlı ama en azından akşam yemek mekanlarının fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyebilirim. Plajlar ücretli ya da bir şeyler yeyip içmeniz gerekiyor, Hele bir de gece çıkıcam diyorsanız, gerisini siz hesap edin 🙂 Ben az çok fikir olması açısından kendi harcamalarımızı yazdım. Ben otel ve yukarıda bahsettiğim tüm aktiviteler dahil 1350 tl harcamışım.  (5 gece)

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bu tavsiyelere uyarak giden olursa mutlaka ses etsin.
Sevgiler.
Zeynep

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir