Film İncelemesi: Moonlight / Ayışığı

Imdb Puanı: 7,8

Tür: Dram

Süre: 1 saat 51 dakika

Altın Küre’den En İyi Film ödülünü kucaklayıp dönen Moonlight, 89. Aakdemi ödülleri’nde de 9 dalda aday gösterilince izlemek şart oldu. Kadrosunda Mahershala Ali, Naomie Harris, Janelle Monae gibi isimleri barındıran Moonlight’ta Chiron karakterinin çocukluktan yetişkinliğine kadar olan süreçte yaşadığı kimlik bunalımına tanık oluyoruz. Miami’nin ücra köşelerinden birinde hayat mücadelesi veren küçük bir çocuğun hayat hikayesini izlemeyi ihmal etmeyin. Gelin konusuna bakalım.

 

I. Little

Yönetmen Moonlight’ı izleyiciye, 3 evrede vermiş. 3 evrede – 3 farklı Chiron gözlemliyoruz. Birinci evrede Little ismiyle Chiron’un çocukluğunu anlatan yönetmen, uyuşturu bağımlısı annesiyle iletişim anlamında ciddi problem yaşayan küçük Chiron’un sıkça evden kaçmalarıyla kendini bulmaya çalışmasını iyi aktarmış. Chiron, yine evden kaçtığı bir gün Juan (Mahershala Ali) ve eşi Terresa ile tanışır. İO günden sonra artık Juan ve Terresa, Chrion için ikinci ailesi olur. Bu ev artık onun için saklanbaç oynamak gibi bir şeydir. Annesinden sıkıldığında, okuldaki arkadaşlarının onu soyutlamasından bıktığında kendisini direkt Juan ve Terrasa’nın yanına atar.

İlgili resim

II. Chiron

Chiron biraz daha büyüyüp ergenliğe adım atınca, çocukluğunda yaşadığı sorunlar artık daha da büyümüştür. Cinsiyetçi yaklaşımlar, annesinin uyuşturu batağında boğulması, okuldaki arkadaşlarından gördüğü muamele onun iyice içine kapanmasına neden olur. Juan’ı da bu evrede kaybetmesi Chiron’u iyice yalnız hissettirir. Terrasa’dan aldığı yardımlarla hayatını sürdürmeye çalışan Chiron, okuldaki en yakın arkadaşı Kevin ile yakınlaşır ve ilk cinsel deneyimini Kevin ile yaşar. Kevin’ın eşcinsel olduğunu okuldakilerden saklaması sonucunda bir olay patlak verir ve Chiron hapse girer.

 

İlgili resim

 

III. Black

Chiron olarak girdiği hapishaneden Black olarak çıkan Chiron artık karakterinin son evresindedir. Daha sert bir yapıya bürünen Chiron, Miami’ye dönmek yerinde Atlanta’ya yerleşir ve uyuşturucu satıcılığı işine bulaşır. Chiron hayatını devam ettirebilmek için olmadığı biri gibi görünmeye çalışır. Bir gün annesi onu görmek istediğini söyler ve Miami’ye döner. Burada çocukluğu Kevin’le tekrar karşılaşır…

Mavi ve siyahların dans ettiği sinematografisi ile anlatısını kucaklayan Moonlight, Hollywood’un alıştığımız orta sınıf, heteroseksüel, beyaz erkek hikayelerinin karşısına yerleştirdiği alt sınıf, eşcinsel ve siyahi bir erkeğin büyüme hikayesi olması bakımından da yılın en önemli filmlerinden biri olarak görülebilir. Gerek tüm kadronun sergilediği başarılı oyunculuklar gerek Barry Jenkins’in hikayesini işlerken kullandığı renk ve su metaforlarının hem anlatımsal hem de görsel gücü bakımından Moonlight kaçırılmaması gereken bir film olarak ön plana çıkmayı başarıyor.

 

İlgili resim

Fragman,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir